باشو غریبه کوچک


باشو

 
باید دست های بیضایی را بوسید با باشو غریبه کوچکش...

نام فیلم :باشو غریبه کوچک
نویسنده:بهرام بیضایی
کارگردان: بهرام بیضایی
موسیقی بهرام بیضایی
بازیگران:سوسن تسلیمی و عدنان افرویان و ...
ساخت:1364


 باشو جنوبی جنگ زده ، خود را در شمال کشور میبیند.باشو اسمی عجیب و نااشنا ،غریبه ای در شمال و بسیار کوچک...

گذری بر فیلم :

باشو جنوبی جنگ زده ، خود را در شمال کشور میبیند.باشو اسمی عجیب و نااشنا ،غریبه ای در شمال و بسیار کوچک...تداعی مادر ،  انفجار ، خاطرات دردآور و گرسنه در حال دویدن. که زنی گیلکی به نام نایی او را میبیند به مرور با اشنایی بیشتر، او را  محبت میکند به مانند فرزندان خویش و در خانه خود جای میدهد... در سکانسی این پذریش، نایی را در روستا و بین مردم غریبه تر از پیش میکند و او مردم را از خانه خود می راند.باشو مریض میشود نایی او مراقبت میکند ،باشو همچنان که قاب هایی از مادر و نوای محلی و سرزمین مادری را در ذهن خود تجسم میکند نیزنایی را میپزیرد.و از اینجا به بعد نمود نایی را می توان اشکارا در باشو دید ، که دیگر ناآشنا نیست ،غریبه نیست ،کوچک نیست و هرکاری میکند...

اما تنها غریبه باشو نبود،نایی نیز غریبه ای بود از جنسی متفاوت ولی اشنا.اوج غربت نایی را در هم صدا شدن با حیوانات میتوان نکته گرفت.

سکانس ها:

بدون شک سکانسی که نایی مریض احوال است و باشو سردرگم شروع به طنین انداختن موسیقی مادری میکند و در قاب هایی حرکات موزون نایی نیز  سخت بیننده را دچاری وحشتی تفکر امیز میکند.

مریض شدن نایی و باشو در طول فیلم و رابطه مردم روستا با هر دو ان ها،ارتباط و سر مستی نایی با برندگان و حیوانات،ترس باشو از به دنبال نایی رفتن در تاریکی و شکسته شدن ان ترس در ادامه، از تامل انگیز ترین سکانس های فیلم برای من بودند.
اوج زیبایی میزانسن ها و دکوپاژهای فیلم، در نی زدن باشو و حرکت دوربین به سمت مترسک رعب آور به ظاهر غریبه را می توان دریافت.
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

وقتی ما آمدیم
اتّفاق اتفاق افتاده بود!
حال هرکس به سلیقه خود چیزی می‌گوید
و در تاریکی گم می‌شود
موضوعات آرنور
Powered by Bayan