رویا صغیری
رویا صغیری به دست بند و 23 ماه زندان لبخند میزند

و من ساعت ها هم اگر به این لبخند زل بزنم چیزی جز انسانیت و شهامت نمی بینم

 

شعری از شیرکو بیکس که رویا صغیری پیش از رفتن به زندان منتشر کرد

مگر من از وطنم چه می‌خواستم

به غیر از تکه‌ای نان

گوشه‌ای امن

جیبی با حرمت

بارانی از عشق

پنجره‌ای باز

...که آزادی و عشق به من دهد

من چه می‌خواستم

در این حد، که به من نداد؟!


سلام مجدد خدمت شما دوست گرامی
اول از همه این نکته رو بگم که در این بحث دوستانه نیت من فقط گفتن عقایدم هست و برای عقاید شما هم احترام قائلم و مطئنم شما هم همین قصد رو دارید بنابراین هیچوقت ناراحت نمی شم و متقابلا امیدوارم شما هم رنجیده خاطر نشید. بحثی که مطرح کردید مستلزم جوابی گسترده است. 
باور بفرمایید منی که این حرفها رو می زنم به کرات در دایره ی بی عدالتی قرار گرفتم و متوجه نقایص زیادی که وجود داره هستم. از جولان ژن های خوب گرفته تا مال اندوزی یه عده از خدا بی خبر و نابرابری ها و همه ی این ها زیر پرچم اسلام انجام میشه و به اسم اسلام. 
به انقلاب اشاره کردید در همان ناآرامی هم آمریکا توطئه تجزیه کشور رو داشت به خیال خام خودش دولت نوپایی که سررشته ای هم از حکومت داری نداره راس کار میاد بعد صدام رو علیه ایران تجهیز می کنه و از طرف دیگه منافقین و کومله ها رو در داخل کشور بسیج  تا کمر ایران بشکنه و به مناطق کوچک و سلطه پذیر  تبدیل بشه. اما قدرت اسلام رو درست نشناخته بود و همین مسأله باعث شکستش در محاسبات شد. در حال حاضر هم همان نیت به همان قوت وجود داره. با این تفاوت که الان از قدرتی که جلوشونو می گیره کاملا باخبرن برای همین هم می خوان تضعیفش کنن. هدف اونا تضعیف باورهای مردمه. حجاب هم یکی از همین بهانه هاست. به نظر شما الان همون عده حجاب دارن؟ موهاشون که از جلو و پشت کاملا پیداست و شال مثل یه نوار وسط سرشونه. لباسشون هم که تیشرت و شلواره. اما باز قانع نیستن این آزادی حد و حصر نداره. اول حجاب بعد لباس نامناسب و همینطور ... 
 ما دیگه نمی خوایم با جنگ های تحمیلی پسرفت داشته باشیم.  من نوعی خوب می دونم که با اعتراضم چه کسانی رو به صحنه میارم و چه عواقبی به دنبال داره. هرج و مرج، گرانی وحشتناک کمبود مواد غذایی و دارویی جنگ های خیابانی و مهم تر از همه ی این ها عدم امنیت. من هرگز معترضین رو با اوباش قاطی نمی کنم. اما معترضی که خوب می دونه ازاعتراضش چه کسانی سود می برن باز به خیابون میاد تکلیفش جداست. شما می گید تظاهرت نه خشونت کدوم تظاهرات معترضین رو سراغ دارید که با خشونت و آتش زدن اماکن عمومی همراه نشده باشه.
پایبندی به قانون و تلاش فرد فرد ما برای پیشرفت کشورمون باعث میشه تا وضعیت بهتر بشه. این که تلاش کنیم تا از صندلی قربانی روی صندلی مسئولیت بشینیم و باور کنیم همه کشورها مشکل دارن. چه کاسب باشیم چه کارگر چه کارمند و ... سعی کنیم در کارمون انصاف داشته باشیم و وجدان. این تنها راه حل  برای کسانیه که دوست دارن ایران بهتری داشته باشن. نه این که هر بار دیگ رو برگردونیم تا شوربای جدیدی درست کنیم.
بله بسیاری از حرف های شما را قبول دارم اما فکر نمیکنم اون همه کشت و کشتار های سیاسی در زمان انقلاب و سال های بعد همه توطیه عوامل خارجی باشند.
و اینکه بنظرم ما حق اعتراض داریم بابت زجری که می کشیم .وقتی جامعه ما مدنی نباشد یعنی  پاسخگو این اعتراضاتم نیست . جواب تظاهرات رو هم که به بهانه های مختلف مثل اغتشاش سرکوب می کنن .پس ما هم که چهل سال است که به فقر و سیه روزیمون روز به روز افزوده تر شده چاره ای جز مخالفت و سرکوب نداریم.بیشتر از این توان و امید باقی نمونده.

مگر غیر از این بود که پدران ما با همین "اغتشاش" ها این حکومت رو سر کار اوردن؟مگه با زور و چنگ و خون نبود؟ مطمنا بود. پس من و امثال ما که فرزند های همان پدرها هستیم هم حق انقلاب و اعتراض رو داریم.

به شخصه هیچ امیدی هم به بهبود اوضاع این مملکت ندارم چه از نظر فکری فرهنگی اقتصادی و ابادنی ...و چون این حکومت رو از ریشه و از همون ابتدا فاسد و اصلاح ناپذیر میدونم وظیفه خودمه طبق عقایدم حرف بزنم و عمل کنم.بنظرم انصاف و وجدان ما کارگرها همیشه تو خون دادن و جون کندن بوده.
سلام
ایشون در اغتشاشات دیماه شرکت داشتن. هرج و مرج ناشی از این اغتشاش باعث برهم زدن نظم و آتش زدن اماکن عمومی و ناامنی برای نوامیس مردم شده بود حتی کار به جایی رسیده بود که مسجد و تکیه امام حسین آتیش می زدن و به نماز گزاران عاشورا سنگ پرت می کردن. مسأله فقط حجاب نیست. در هر کشوری با اغتشاش به شدت برخورد می کنن. مثلا تظاهرات وال استریت آمریکا که مردم خواسته ای داشتن و به خیابان اومده بودن دولت آمریکا به شدت برخورد کرد و دست کم 80 نفر دستگیر شدن حتی برای سرکوبی از گازخردل استفاده کرد. اما نوبت به ما که می رسه میشه حقوق بشر. ما در حال حاضر در بحران به سر می بریم خطر تجزیه کشور و ورود تروریست ها به کشور تهیدمون می کنه در این شرایط اقداماتی مثل اغتشاش و ناامنی، انبار کردن کالا و قاجاق اون، اختلاس و اقداماتی شبیه به این چه معنایی داره؟ شما نکاه کنید ببینید چه کسانی برای ایشون سوت کشیدن؟ حزب کردستان که چند وقت پیش موشکهای سپاه مقر جاسوسیشونو متلاشی کرد. رادیو فردا و ..... که همگی از همدستان آمریکا و اسراییل و عربستان هستند. 
هر کشوری قوانینی داره در بعضی از کشورها حجاب ممنوعه و نمی شه با حجاب به مدرسه و دانشگاه رفت پس باید بریزن تو خیابون شیشه بشکنن. دیکتاتوری درست به عکس یه عده قلیلی دوست دارن عقاید خودشون به هر قیمتی به کرسی بنشونن. اگه قرار باشه هر کسی به قانون توجه نکنه و هر کاری دلش می خواد بکنه که سنگ روی سنگ بند نمی شه!
سلام خوبین انشا الله ؟(: بگم که حرفاتون زیاد بود.حزب کردستان و امریکا و ... که گفتین همشون بنظرم بحث گسترده جدایی دارن.اما بنظرم شاید یه جور بتونم منظورم رو برسونم غلط یا درستش رو نمیدونم.

انقلاب 57 مگه خرابی و شورش و خون نداشت؟ مگه با دسته گل انقلاب کردیم؟ مگه کم مخالف داشت ؟ مگه قانون اون موقع حجاب اختیاری نبود؟ مطمنا خیر .نمیخوام بگم این کاراها لزوما درسته، نه. اما میخوام بگم قانون شکنی و تظاهرات و شورش از اصول اولیه شکل گیری انقلابه. توجه کنید مسلما من نمیگم عقیده نظر امثال من هرچند به گفته شما قلیل ، درسته یا جریاناتی که پیش میاد رو کار صحیحی میدونم ،اصلا حرفم این ها نبودو نیست . اما هرکاری یه لازمه ای داره.و لازمه انقلاب تظاهرات سراسری میباشد.ببینید من میگم تظاهرات نه خشونت و اشیب زنی به مال و عقیده  مردم .

حالا وقتی با تظاهرات کنندگان با خشونت برخورد بشه ،مسلما جوابی جز خشونت نمی مونه. بازم میگم نه خشونت به مردم و عقیده اونا.

حالا اگر در این اعتراضات مردمی ، عده ای چوب لاچرخ کن و کار خراب کن چه از حکومتی چه از مردم افراطی چه باند های مختلف مشاده می شوند تقصیر ما مردم گرسنه نیست.ولی اگه شما بیاین این مردم دل پاک و زجر دیده رو با این اوباش قاطی کنید خودتون میدونید و همین امام حسینمون .امیدوارم منظورمو بخوبی رسونده باشم و ناراحت نشده باشید.
عادت دارین چیزی رو که نگفتم رو هم بهم نسبت بدین؟ 
جسارتا چندبار حرفاتون رو مرور کردم برداشتم فرقی نکرد. نمیدونم شایدم عادته من و ممنونم که این مشکل رو تو بنده به همین سادگی پیدا کردین.
اولا من نگفتم هر کس که با حجاب اجباری مخالفه بی شعوره!
من میگم اینکه بیاییم با تحریک یکی مثل مسیح علی نژآد وارد یه بازی سیاسی بشیم و علم آزادی حجاب برداریم مثل این می مونه که نشون بدیم مشکل اصلی زن ها در ایران حجاب اجباریه. در حالی که نیست. خیلی ها حجاب رو دوست ندارن، من هم به عنوان یک زن چادری به علاقه و خواسته شون احترام میذارم. خودمم مخالف اجبار در حجاب هستم.
زن های خیابان انقلاب چیکار کردن؟ اینکه یه جای خلوت گیر بیاری و روسری برداری و از خودت عکس و فیلم نشون بدی خیلی هنر نکردی. هنر اینه که مخالف جلوی روت باشه و اعتراض کنی. شما توی کامنت گفتین که رویا از دختران خیابان انقلاب بود منم پاسخم به این اشاره داشت.
کاملا یه طرفه دارین قضاوت میکنید متاسفانه .من خودم مخالفم سر سخت امثال مسیح علی نژادم و حالا شما بگین من توسط اینا تحریک شدم مشکلی نیست  باشه. نمیدونم چجوری از دو خط حرف من به این نتیجه رسیدین واقعا !

 و اینکه باز بگم شما فقط قضاوت کردین ، دختر انقلاب از نظر امثال طرفداران مسیح و عموم مردم شده اونایی که شال به چوب می زنند.در حالی که من گفتم دختر انقلاب و این کلمه شایسته این افراده.نه صرفا دختران خیابان انقلاب. که زمستان گذشته به زنان سرزمین نشون داد و چقدر میتونند به یک اندازه قدرتمند و تاثیر گذار باشند. هدف منم همین بود .دختران انقلاب امثال رویا هستن. حالا میتونید بازم فکر کنید همه ما که فریاد اعتراض به سر میدیم بازیچه مسیح علی نژاد یا باقی باند های خارجی و داخلی هستیم. موفق باشید
رویا از دختران انقلاب نبود. یعنی برای این ازادی مسخره خودش رو به خطر ننداخت. چون اونقدر شعور داشت که فکر نکنه تنها مشکل زنان سرزمین من حجاب اجباریه!
آزادی مسخره؟از شما انتظار نداشتم . یعنی تمام کسایی که با حجاب اجباری مخالفن بی شعورن؟
من کی گفتم که ایشون فقط مشکل زنان ایرانی رو در حجاب اجباری می دید؟ اصلا من کی تو پستم از علت زندانی شدن ایشون حرفی زدم؟


مشکلات اساسی که حل نشدن امیدوارم مشکل شما رفع بشه..موفق باشین
حرفتون تیکه داشت ولی مشکلی نیست . این مشکل که شما بحثش رو باز کردین ،  مشکلات زنان ایرانی چه خواهر خودم چه چه باقی،مربوط به منم میشه و هیچ شرمی هم ازش ندارم (: و بنده هم نگفتم این تنها مشکل ما و مشکل اساسی ماست.حرف من حمایت از دختری جوان از یاد رفته بود که الان تو زندان معلوم نیست چه بلایی سرش میاد فقط به خاطر فریاد اعتراضش که عمدتا راجب تمام مشکلات ما چه اساسی چه غیر بود. همین. سر زنده باشید (:
در کل نظری ندارم.
تا بوده همین بوده.
یه سری از آهنگ ها که الآن مجوز دارن یه زمانی مصداق غنا بودن و با خوانندگانش به شدت برخورد میشده.
اینم مثل همونه.
بله دقیقا .ممنونم بابت توجه و کامنت برادر عزیز
هر کشوری یه قانونی داره مثل هرمکانی که آداب ورسوم خاص خودشو داره پدرومادر همین افراد موافق بودن با این قانون وانقلاب کردن..الان مشکل از همون پدرمادرا یا مسائل دیگه ی جامعه س که باعث شده بچه هاشون مقابل ارزش های گذشته ها بخوان وایستن..قانون قانونه وباید اجرابشه..قانون بدی هم نیس..اما کسایی که اعتراض دارن خب اعتراضشونو بکنن امیدوارم با ایرانیکه اونا میخوان آبادتر وبهترازالان بشه
فکر نکنم ما ادما ها ملزم به اجرای هر قانونی که قانون گذاران مختلف ایجاد کردند باشیم. نه تنها ملزم نیستم بلکه تمامی ما قانون شکن بودیم و هستیم. حال چه کوچیک چه بزرگ در هر نوعی. و بنظرم قانون نباید مقدس بشه،مگر هر قانون که وضع شد به نفع مردم و انسانیت بوده؟
مگه ما کم اداب و رسوم اشتباه داریم؟ اداب و رسوم اصیل ملت ما از کجا میاد؟اصلا چی بوده؟مگه غیر از اینه که عوض شده؟بهش تزریق شده؟

100 درصد مشکل من هم با همین جملس : قانون قانونه و باید اجرا بشه.متاسفانه نمیتونم این جمله رو درک کنم
من هیچ مشکلی با سلایق شخصی ندارم هرکسی میتونه هرجور فکر کنه و مطابق با فرهنگ و اداب مردمی اون  دوره و قانون انعطاف پذیر که خود اون مردم با عقل و درایت وضع کرده باشن ،هر جوری عمل کنه.و اگر پی به اشتباه برده باشن امکان اصلاح اون قانون یا رسوم باشه.اما اینکه اگر کسی موافق با جریانی هست حالا سودیی براش داره یا نه ،حق نداره دیگران رو مجبور به اون عمل یا تفکر بکنه... و از طرف دیگه جواب اعتراض  طرف مقابل زندان نیست

ما هم ارزویی جز ایران نداریم
با اجبار ذاتا موافق نیستم بجز یه مورد اونم حجاب اجباری..باهاش موافقم چون ملت ما چند قرن فرهنگشون یجوریه که حجاب باید باشه از واکنش مردا گرفته تا چیزای دیگه شاید یه قرن پیش فرهنگ اجباری نبودن حجاب شروع میشد الان مشکل چندانی ایجاد نمیشد اما از الان به بعد نمیشه..من کسیم که حجاب کامل رعایت میکنم بدون هیچ اجباری!
هیچ وقت برای تغییر دیر نیست. و اینکه نه که الان بی مشکل هستیم ؟ و اینکه خب شما با حجاب موافقید و رعایتش میکنید .باقی مردم که با اجبار اون مخالفن جرمشون چیه؟
خب اعتراضشون ازنظر من یکی کمی تاحدی اشتباه بوده البته دراین مورد..من از موارد دیگه خبری ندارم..
حجاب اجباری به خودی خود بد نیس
یعنی شما موافق حجاب اجبار یا کلی بگم با اجبار موافقین؟
مگه ایشون معترض به حجاب اجباری نبودن؟
یکی از مواردی که معترض بودن...بازم چطور مگه؟
شهامت و انسانیت؟؟؟
بله چرا متعجب شدین ؟
جریانش چیه؟ چرا زندان؟ 
تظاهرات دی ماه و فعالیت های سیاسی دانشجویی و از دختران انقلاب بودن 
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
اینجا بوی بد می دهد.
بوی دود٬بوی الکل.
بوی اعتراض٬بوی فریاد.
شاید روزی هم فقط بوی خون بدهد...
مراقب باش کجا آمده ای !

موضوعات آرنور
Powered by Bayan