لاک پشت هاهم پرواز می کنند
لاک پشت ها هم پرواز می کنند

این اثر بهمن قبادی مانند دیگر اثر برتر  او "زمانی برای مستی اسب ها" به کرد ها و بررسی زندگی آن ها یا به بیان واضح تر مصائب کرد بودن میپردازد که در ژانر سیاسی، اجتماعی و جنگی قرار میگرد.مسلما فیلم ورای بستر خود یعنی مفهوم جنگ یا سیاست های مورد نظر کارگردان میباشد.فیلم ما رو به دنیایی از کودکان مصدوم و یتیم ، که زندگی شان سر شار از نا امیدی هست میکشاند.یادمه داستایوفسکی در کتاب "ابله" عقیده داشت:

(روح و روان انسان با بودن در کنار کودکان التیام می باید)

اما در این فیلم کودکی به نام اگرین را می بینم که خود دیگر روح و روانی برایش باقی نمانده است.شاید دیگر کودکان فیلم مانند برادر اگرین یا ستلایت به مانند اگرین ضربه خورده نباشند اما رنج و غم هم در چهره ستلایت بذله گو و هم در برادر اگرین که نماد مقاومت و مردانگی در اوج کودکی می باشد هویدا است.سخن راندن بر این فیلم بسیار سخت است زیرا این فیلم از زشتی ها و زیبایی ها سخن میگوید که کودکان فیلم تمام و کمال به آن پرداخته اند.از نماد پردازی زیرکانه قبادی مثل ماهی قرمز در جریان فیلم یا حتی عنوان انتخاب شده برای فیلم نیز نباید ساده گذشت.موسیقی زیبا حسین علیزاده نیز ارتباط با فیلم را دو چندان میکند.

خلاصه " فیلم لاک پشت ها هم پرواز میکنند" اگر چه فیلمی انسانی ، حتی نغز و خنده آور و یاد آور زیبایی های دنیا هر چند ستم دیده کودکان است اما زشتی هایی که منجر به تباهی زندگی انسان و کودکان بی گناه میشود را پرده نمی پوشاند. این فیلم را به حدی میتوان در زمره فیلم های نسل دوم موج نو سینمای ایرن قلمداد کرد اما دیدن آن را به همه توصیه می کنم.پرواز لاک پشت ها را نگاه کنید و با آن بخندید و گریه کنید.


معرفی فیلم:

"لاک پشت ها هم پرواز میکنند" فیلمی از "بهمن قبادی" ساخت 1383 می باشد. این فیلم به‌عنوان نماینده سینمای ایران برای اسکار ۲۰۰۴ انتخاب شد و با دریافت ۴۲ جایزه و حضور در ۷۳ جشنواره بین‌المللی در سراسر جهان، به پرافتخارترین فیلم ایران در عرصه جهانی مبدل گشت.

 

داستان فیلم:
قصه فیلم در اردوگاه پناهندگان کرد می گذرد: جایی بین مرز ترکیه و عراق. شخصیت های فیلم همه کودک و نوجوان و یتیم هستند. بزرگترها هم در اردوگاه زندگی می کنند؛ ولی بچه ها کار و کاسبی خودشان را دارند. جوانی به نام کاک ستلایت، با بازی سوران ابراهیم، در کمپ است که کار و کاسبی بچه های دیگر را زیر نظر دارد. کار این بچه ها چیست؟ آنها مین خنثی می کنند و به کار دلالی اسلحه در ممالک همجوار مشغولند...

 

در این نوشته از نقد josh raslk از مجله all movies guide  نیز استفاده شده.


ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
Taxi driver 1976

اینجا بوی بد می دهد.
بوی دود٬بوی الکل.
بوی اعتراض٬بوی فریاد.
شاید روزی هم فقط بوی خون بدهد...
مراقب باش کجا آمده ای !!!


موضوعات آرنور
Powered by Bayan